Pamětní deska Jana Machače v Horní Lidči

Pamětní deska Jana Machače na hřbitově v jeho rodné Horní Lidči byla odhalena u příležitosti 100. výročí narození Mons. Machače v neděli 14. června 2015. Slavnostnímu odhalení pamětní desky předcházela bohoslužba celebrovaná převorem Břevnovského kláštera Prokopem Siostrzonkem.

Umístění památníku u východu ze hřbitova symbolicky připomíná letitý zvyk P. Jana Machače, který se vždy po skončení bohoslužby loučil se svými farníky u východu z kostela stiskem ruky a přátelským rozhovorem. 

Autorem návrhu a realizace vzpomínkového místa je akademický sochař a restaurátor Jan Vodáček z jihočeské Žirovnice. Pamětní deska je tvořena žulovým kvádrem, do kterého je zasazen umělý kámen s reliéfem postavy a tváře Jana Machače.

Fotografie pamětní desky doplňují v této fotogalerii snímky budovy hornolidečského mechanického betléma, česko-slovenského projektu realizovaného obcí Horní Lideč ve spolupráci s partnerskou obcí Dohňany na Slovensku, inspirovaného tradicí perníkového betléma v kostele sv. Matěje v Dejvicích (www.betlemhornilidec.cz), a fotografie hornolidečského kostela sv. Václava.

foto z 25. 8. 2015
23 fotografií, foto © Jan Novák


 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

« zpět